Rozwój dziecka jest tematem bardzo złożonym. Każdy rodzic chciałby, żeby jego dziecko było zdrowe, prawidłowo się rozwijało, pięknie mówiło i czytało, sprawnie biegało i miało dobre oceny. Kiedyś uważano, że te wszystkie cechy zależą od genów, dziś wiemy, że o rozwój dziecka można dbać, wspomagać go i ukierunkowywać, a jego śledzenie i ocena mogą pomóc we wczesnym „wyłapaniu” ewentualnych nieprawidłowości. To, co warto wiedzieć na samym początku, to że każde dziecko może rozwijać się we własnym tempie.
Rozwój ruchowy
Rozwój ruchowy dziecka jest tym, na czym większość rodziców skupia swoją uwagę. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż z punktu widzenia rodzica jest on najłatwiejszy do obserwacji. Począwszy od ułożenia ciała, poprzez trzymanie główki, obracanie się, aż po raczkowanie i pierwszy krok zdecydowanie zwraca uwagę mamy i taty.
Ułożenie niemowlaka, szczególnie przez pierwszych 6 miesięcy, jest odruchowe. W pierwszym półroczu, a zwłaszcza w pierwszych 3 miesiącach życia u zdrowych dzieci mięśnie zginacze przeważają nad prostownikami. To dlatego noworodek leżący na pleckach będzie miał podkurczone nóżki i rączki. W drugim półroczu przewaga zginaczy stopniowo się zmniejsza co możemy obserwować jako stopniowe prostowanie się kończyn przy swobodnym leżeniu…