Diagnoza dzieci i młodzieży

ROZPOZNAWANIE PRZYCZYN ZGŁASZANYCH TRUDNOŚCI
Diagnostyka dziecka
Diagnoza psychologiczno-pedagogiczna to proces, którego celem jest wyjaśnienie przyczyn trudności w uczeniu się lub w zachowaniu. Potocznie nazywa się ją badaniem. Nie ma jednak nic wspólnego z wizytą u lekarza. W czasie spotkania ze specjalistą dziecko lub nastolatek wykonuje szereg zadań, których celem jest określenie możliwości dziecka, w tym trudności i uzdolnień oraz jego kondycji psychicznej. Diagności w swojej pracy stosują min. wystandaryzowane testy psychologiczne i pedagogiczne.
Badanie trwa w zależności od wieku dziecka około 1 godziny dzieci przedszkolne do 2 – 2,5 godziny dzieci szkolne i młodzież , dlatego też termin ustala się na konkretny dzień i godzinę.
BADANIA
Badania w Poradni
W naszej Poradni staramy się dostosować proces diagnostyczny do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka. Najczęstszym powodem, dla którego zgłaszane są dzieci i młodzież są probelmy dydaktyczne w szkole, trudności emocjonalne, problemy w mowie, zaburzenia rozwoju dziecka. Aby trafnie zidentyfikować problem i możliwie jak najtrafniej dobrać metody i odpowiednie formy wsparcia, wykorzystujemy do tego szereg badań takich jak:
BADANIE PEDAGOGICZNE
Celem badania jest ocena rozwoju funkcji percepcyjnych oraz aktualnego poziomu podstawowych umiejętności szkolnych takich jak czytanie, pisani i liczenie.
BADANIE PSYCHOLOGICZNE
Celem badania psychologicznego jest ocena ocena rozwoju poznawczego, językowego, emocjonalnego i społecznego dziecka.
BADANIE LOGOPEDYCZNE
Celem badania jest ocena poziomu rozwoju mowy, umiejętności komunikacyjnych dziecka, sprawności i budowy aparatu artykulacyjnego oraz innych funkcji, które są ważne dla rozwoju mowy dziecka.
BADANIA DODATKOWE
Badania w kierunku zaburzeń zachowania i emocji, ADHD, Zespołu Aspergera, zaburzeń SI, afazji ruchowej, przesiewowe badania słuchu, przesiewowe badanie wzroku, dodatkowe badania psychologiczne, testy w kierunku orientacji zawodowej.