Przesiewowe badanie słuchu

Wczesna interwencja
„Słyszę”
Zaburzenia słuchu u dzieci mają niekorzystny wpływ na rozwój sfery werbalnej, co powoduje ograniczenia w nabywaniu kompetencji komunikacyjnych. Dziecko może mieć trudności w nauce czytania i pisania, ze rozumieniem kierowanych do niego poleceń oraz problemy z koncentracją uwagi. Nasza Poradnia prowadzi badania przesiewowe słuchu programem „Słyszę”. Badaniami objęte są dzieci, u których obserwuje się osłabiony rozwój percepcji słuchowej, a także przejawiające trudności w nauce czytania i pisania. Głównym celem badania słuchu jest wczesne wykrycie zaburzeń i dysharmonii, a także w razie konieczności podjęcie dokładnej specjalistycznej diagnostyki oraz działań o charakterze rehabilitacyjnym i terapeutycznym.

Multimedialny program do wykonywania przesiewowych badań słuchu sprawdza poziom słyszenia dźwięków o różnych częstotliwościach (badanie audiomertryczne), a także rozumienie dźwięków mowy podanych w różnej formie oraz uwagi i pamięci słuchowej, umiejętności niezbędnych do śledzenia toku lekcji.
Dla każdej badanej osoby po zakończeniu badania system analizuje wyniki. Na podstawie ilości błędnych odpowiedzi automatycznie podejmowana jest decyzja: czy dana osoba słyszy normalnie, czy też może mieć problemy ze słuchem i powinna być skierowana na kontrolne badania audiologiczne.
Badanie słuchu komputerowym programem jest badaniem orientacyjnym, które sygnalizuje, że dziecko może mieć jakieś problemy ze słuchem. Nie jest to badanie medyczne.
